Bukowina Tatrzańska – szlaki turystyczne

Gminę Bukowina noclegi pokrywa gęsta sieć szlaków turystycznych, a jej całkowita długość wynosi 45 km i z relacji przewodników wynika, iż zajmuje 60 godzin intensywnego marszu przy pokonaniu 9 km podejść. Na bazę turystyczną w Tatrach składają się schroniska w Roztoce, Dolinie Pięciu Stawów, Morskim Oku oraz pawilon gastronomiczny na Włosienicy. Trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka w lecie można pokonać tradycyjnymi wozami góralskimi a w zimie saniami. Cennik w zależności od sezonu.
Charakterystyczny wierzchołek Mnicha uwieczniany na pocztówkach jest dla Polaków tym, czym dla Szwajcarów Matterhorn a dla Francuzów Dru. Bukowina Tatrzańska noclegi Dla taterników to zapowiedź wspinaczkowej uczty. Gmina oferuje na terenie Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka aż 12 kilometrów grani wraz z bocznymi odnogami, na których znajduje się około 600 dróg wspinaczkowych.
Niezwykłe zróżnicowanie powierzchni na terenie gminy i wysokości szczytów dochodzące do 2500 metrów npm powodują unikalne w skali kraju skrajności pogodowe. Występujące w górach aż cztery piętra klimatyczne od chłodnego po zimne wymagają od turysty szczególnego przygotowania. Nawet na krótkie wyprawy należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, kurtki przeciwdeszczowe lub parasole. Śnieg zalega nawet do początku czerwca a jego opadów można spodziewać się nawet w lipcu. Bukowina Tatrzańska pokoje gościnne

Wszystkie niedogodności są wynagradzane przez wspaniałe doznania estetyczne w obcowaniu z nieskażoną cywilizacją dziką przyrodą. Szczególnie polecamy następujące szlaki turystyczne:
Z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów – wizyta w tej dolinie zajmie nam około pięciu godzin, w trakcie których możemy podziwiać największy wodospad w Polsce – Siklawę. Dla przygotowanych kondycyjnie, w dolinie czekają atrakcyjne szlaki górskimi graniami. Między innymi jest szlak zwany “Orlą Percią”. Z uwagi na skalę trudności polecany wyłącznie bardzo doświadczonym turystom. Podczas górskich wycieczek warto zabierać ze sobą mapę, głównie ze względu na własne bezpieczeństwo. Bukowina Tatrzańska pensjonaty
Po dojściu do Morskiego Oka można wybrać spośród kilku wariantów. Jednym z nich jest spacer nad Czarny Staw. Nieliczni wybiorą się na najwyższą górę w Polsce – Rysy. Wbrew pozorom szlak nie należy do najłatwiejszych. Ubezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer działają deprymująco na osoby nie oswojone z wysokością. Bezwzględnie należy posiadać obuwie wysokogórskie, należy również liczyć się z kolejkami na najtrudniejszych podejściach. Ponieważ wyprawa zajmuje około 7 godzin, należy zabrać ze sobą całodzienny ekwipunek zawierający odzież, kurtki przeciwdeszczowe, latarki oraz wystarczający zapas jedzenia i picia.
Wędrówka do Dolinki za Mnichem – zajmujący kilka godzin “tam i z powrotem” może być wystarczającą satysfakcją dla początkującego turysty. Niemal pewne spotkanie ze świstakami i kozicami zrekompensuje trudy wycieczki w zupełności. Dla wymagających polecamy jednak przejście przez najwyżej położoną w Polsce Szpiglasową Przełęcz, będącą łącznikiem pomiędzy Morskim Okiem a Doliną Pięciu Stawów. Wycieczka może zakończyć się na Wodogrzmotach Mickiewicza i sprawić wiele satysfakcji.
Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem – to wyprawa dla badaczy. W kotle Mięguszowieckim zobaczą bowiem unikalny śnieżnik – kilkunastometrowej grubości płat śniegu zalegający od 400 lat. Badanie “słojów” tego śnieżnika dostarcza coraz to nowych informacji. Jego przekrój informuje nas zarówno o tragedii w Czarnobylu jak i o unikalnych gatunkach roślin żyjących na przełomie XVI wieku. Z samej przełęczy widok na Morskie Oko zostawia zaś wspomnienia na całe życie. Bukowina Tatrzańska wille
Szlak wiodący przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów – najłatwiejsze dojście do tej Doliny. Szlak przecina słynny żleb “Żandarmerii”, znany z olbrzymich lawin schodzących w okresie zimowym na szosę do Morskiego Oka. Z tego też względu jest on w zimie zamykany. Kilkugodzinny spacer można zakończyć zejściem przez dolinę Roztoki na Wodogrzmoty Mickiewicza.